Во земјите што зборуваат англиски јазик, постои дури и изрека за овој резултат, која вели: „Јаболко на ден го држи докторот подалеку“ што буквално значи „јаболко на ден ќе ве спаси од одење на лекар“.

Откриваме дали е тоа навистина така или е уште еден вообичаен мит за правилна исхрана.

Здравствени придобивки

Јаболката има бројни придобивки кои можат да придонесат за долготрајна сила. Богати се со важни хранливи состојки, вклучувајќи влакна, витамини, минерали и антиоксиданти.

Поточно, витаминот Ц делува како антиоксиданс, неутрализирајќи ги штетните соединенија познати како слободни радикали и штити од болести.

Јаболките се исто така одличен извор на антиоксиданти како кверцетин, кофеинска киселина и епикатехин.

Некои студии исто така покажуваат дека јадењето јаболка може да го намали ризикот од неколку хронични болести, вклучувајќи срцеви заболувања, па дури и може да помогне во спречување на рак.

Со сето ова, докажано е дека јаболката помага да се чувствувате сити, да го намалите внесот на калории и да го зголемите слабеењето поради содржината на влакна.

Студии врз луѓе, животни и лаборатории покажаа дека внесувањето на повеќе овошја може да биде поврзано со зголемена густина на минерали во коските и намален ризик од остеопороза.

Покрај тоа, некои истражувања сугерираат дека јадењето јаболка може да помогне во намалување на оксидативниот стрес, да спречи пад на менталните перформанси и да ги забави знаците на стареење.

Зголемениот внес на јаболка може да биде поврзан со помал ризик од астма и дијабетес.

Можни недостатоци

Консумирање јаболка дневно не е штетно за вашето здравје. Меѓутоа, ако јадете премногу од нив, може да се појават неколку несакани ефекти.

Особено, тоа може да предизвика симптоми како што се надуеност и абдоминална болка. Како и другите овошја, јаболката има многу јаглехидрати во секој дел.

Иако ова не е проблем за повеќето луѓе, оние кои држат диета со ниски хидрати или следат кето диета можеби ќе треба да го намалат внесувањето.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде