Д-р Анис Калаф ја искористи социјалната мрежа ТикТок, за да ги приближи своите следбеници кон поздрав начин на живот и да помогне преку одговарање на неколку прашања и грижи што секој ги има.

Овој пат, тој сакаше да ја посочи важноста на умерениот внес на сол, па посочи кои се симптомите што откриваат дека навистина ја консумирате претерано оваа храна.

Д-р Калаф наведе 7 симптоми кои најчесто укажуваат на вишок сол во организмот, што може да биде многу опасно затоа што доведува до срцева слабост, проблеми со бубрезите, влијае на нивото на холестерол, итн …

Еве како да препознаете дека прекумерено конзумирате сол

Постојано сте жедни, надуени, вашата храна има слаб вкус, нејасност во главата, висок крвен притисок, отоци на телото и чести главоболки.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде