Јајцата се фантастични за вашето здравје и линија бидејќи секое јајце содржи само 75 калории од кои 7 грама протеини, 5 грама маснотии и 1,6 грама заситени масти.

Покрај тоа, јајцата содржат железо и други основни витамини, минерали и хемиски соединенија кои се добри за вашето здравје.

Ако јадете јајца редовно, вашето тело ќе биде изложено на многу придобивки.

  • Помош за слабеење

Една неодамнешна студија на Центарот за дебелина покажа дека јадењето јајца за појадок всушност помага да се ограничи внесот на калории во текот на денот на 400 калории.

Освен фактот дека јајцата можат да ви помогнат да изгубите тежина, нивната предност е што се ефтини, па повеќето луѓе можат да си ги дозволат.

  • Помогa да се спречи ракот

Хемикалијата наречена холин, која се наоѓа во јајцата, може да го намали ракот на дојката за 24%.

Дневната доза на холин е 550 mg за мажи и 425 mg за жени, а едно јајце содржи 125,5 mg, што значи дека 3 јајца се доволни за жени и 4 јајца за мажи дневно.

  • Заштита на црниот дроб

Недостатокот на холин е исто така поврзан со акумулација на липиди во црниот дроб, и овие липиди доведуваат до појава на безалкохолни масни заболувања на црниот дроб.

Бидејќи јајцата имаат високо ниво на холин, дневната потрошувачка го намалува ризикот од масни заболувања на црниот дроб.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,ЕУ ја казнува Полска со вртоглави суми поради одбивањето да го исфрли јагленот од употреба
Следната статијаПознат руски психијатар: Кој е нашиот најголем непријател?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде