Полска ќе плаќа 500.000 евра за секој од своите работни денови поради непочитување на одлуката на ЕУ да го затвори својот рудник за јаглен Турово, објави Ројтерс.

И покрај казната што ја воведе ЕУ, како и поплаките што доаѓаат од соседна Чешка поради Туров, рудникот засега нема да биде затворен, објави Владата на Полска.

Казната и беше изречена на Полска во понеделникот од Судот на правдата на Европската унија, со седиште во Луксембург.

Потоа следуваше барањето на Чешка, која е спорна со Полска токму поради тој рудник, и која, како што тврдат нејзините претставници, предизвикува штета на нејзините граѓани и нејзината околина.

Рудникот Туров произведува лигнит и кафеав јаглен повеќе од 100 години, но неодамна се прошири кон чешката граница.

Се проценува дека казната на ЕУ може да ја натера Полска да постигне договор со Чесите.

 

ИЗВОРНова економија
претходниот член,ТАВ Македонија со демант на обвинувањата на Народен правобранител за дискриминација на патниците по етничка основа
Следната статијаСекој ден треба да јадеме најмалку по едно јајце

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде