Во интервју, Михаил Литвак истакна дека нашиот живот зависи исклучиво од нас самите и дека ние сме одговорни за сопствената иднина и среќа.

Лекарот тоа го објасни на следниов начин: „Не мора да гледате во другите. Важно е да го следите својот пат. Не мора да ја бркате среќата. Еден од вообичаените афоризми е дека ако сакате да знаете каде вашиот непријател е, погледнете во огледало. И само ние можеме да поправиме се. Саморазвојот и самосвесноста се единствените клучеви за успех “.

Слушајте го д-р Литвак, но наместо следниот пат да го видите непријателот во одразот на огледалото, набљудувате пријател кој е таму да ве слуша, да ве разбере, да ве сака.

Верувате во себе и се обидувате да зачекорите по добриот пат на животот.

Прегрнете го вашето внатрешно дете и сфатете – прво треба да развиете позитивен став кон себе, а потоа можете да го направите тоа со другите.

ИЗВОРPink.rs
претходниот член,Секој ден треба да јадеме најмалку по едно јајце
Следната статијаВо тек е пријавување за меѓународен филмски фестивал: Мобил филм фест за филмови снимени на мобилен телефон!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде