Понудата на млеко и млечни производи е се поразновидна, но честопати нè збунува кога сакаме да го избереме вистинскиот вид што одговара на нашата здравствена состојба.

Ако страдате од висок холестерол, бидете внимателни.

Целото млеко, со процент на маснотии од 3,2 – во 100 грама – исто така содржи 10 мг холестерол.

Нутриционистите препорачуваат само деца до 6-годишна возраст да пијат полномасно млеко.

После тоа, треба да се одлучите за млеко со 1% маснотии, кое потоа го троши целото семејство.

Бидејќи масните млечни производи се „атерогени“, односно се „лепливи“ за крвните садови, возрасните исто така можат да пијат млеко со само 0,5 проценти маснотии.

Ова ќе му ги обезбеди сите потребни витамини што ги има во млекото, како и дозата на калциум.

Соодветно на тоа, секогаш е подобро да се избере помалку мрсна храна меѓу другите млечни производи – на пример, наместо кисела павлака, понудете кисело млеко на вашето семејство.

Направете јогурт од обезмастено млеко, а најздрав е кефирот.

Во принцип, секогаш е подобро да се консумираат кисели млечни производи отколку обично, слатко млеко.

Ако не сте сигурни дали холестеролот ви е покачен, проверете го во лабораторија, а овие симптоми исто така ќе бидат знак за вас.

Болеста на крвните садови се јавува токму поради таложење на лош (ЛДЛ) холестерол и калциум, кога се формира тромб во крвниот сад или срцето, што делумно или целосно го блокира протокот на крв.

Како резултат може да се појави срцев удар или мозочен удар.

ИЗВОРАло
претходниот член,Интервју со Огнен Неделковски: Доброто пишување е резултат на талент, образование и работа!
Следната статијаРецепт за домашен похован кромид и поховани тиквички

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде