Првото нешто што ми доаѓа на ум е неговиот корисен ефект врз видот, но влијае и на растот и развојот, помага во одржување на здрави коски и кожа и помага во поддршката на имунолошкиот систем.

  • Храна богата со витамин А

Витаминот А е природно присутен во многу видови храна, а исто така се додава во храната како што се млекото, пијалоците без млечни производи и житарките.

Постојат два вида витамин А во исхраната, еден од животински извори и друг од растенија. Животински извори – месо, живина, риба и млечни производи – обезбедуваат активна форма, однапред формиран витамин А, кој телото може веднаш да го искористи. Билни извори обезбедуваат провитамин А, кој телото го претвора во активна форма на витамин А, пишува Real Simple.

Бета-каротин е најчестата форма на провитамин А, кој се наоѓа во овошјето и зеленчукот, а исто така делува како антиоксиданс за заштита на клетките од оштетување предизвикано од слободните радикали.

  • Сладок компир

Слаткиот компир е еден од најголемите извори на витамин А. Исто така, содржи влакна и други витамини и минерали.

  • Моркови

Морковите се познати по витаминот А. Без разлика дали ви се допаѓа варен или суров, морковот е одличен извор на овој витамин.

  • Јајца

Јајцата се храна богата со хранливи материи и се добар извор на протеини. Треба да јадеме цело јајце за да добиеме витамин А, кој се наоѓа во жолчката.

  • Зелена храна

Додека портокаловата храна прво доаѓа на ум кога зборуваме за витамин А, темно лиснатите зелени се исто така одличен извор. Зелените, спанаќот, ке kaот и блитвата ќе ви овозможат здрав оброк полн со овој витамин.

ИЗВОРНовости
претходниот член,ЕВРОСТАТ: Секој петти жител на ЕУ е сиромашен
Следната статијаДИК ги објави резултатите од локалните избори во Македонија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде