По добар пилинг, нанесете мелем под туш за да ги отстраните остатоците од кремата за сончање.

Со нанесување на овој мелем, вашата кожа ќе пие и масла и путери, справувајќи се со кожата оштетена од сонцето додека спиете.

Состојки:
  • 3 лажици маслиново масло натопено во невен
  • 1 лажица кокосово масло
  • 1 лажичка какао путер
  • 1 лажичка шеа путер
  • 1 лажица рендан пчелин восок
  • 15 капки есенцијално масло од лаванда
  • 3 лажици гел од алое вера
Постапка:

Се топат масла, путер и пчелин восок во тенџере. Користете средна топлина и мешајте додека маслата се топат.

Тргнете го од оган само откако сите состојки ќе станат течни. Промешајте со есенцијалното масло. Оставете малку да се излади, а потоа додадете го гелот од алое. Добро измешајте го гелот со остатокот и истурете во сад.

Нанесете многу мелем после сончање на изгорена кожа и втријте го најдобро што можете (што знам дека може да биде тешко со изгореници!).

Нанесете повторно по будењето наутро или туширање, додека не престанат изгорениците. Доколку немате изгореници од сонце, но сте поминале еден ден на сонце, овој лосион добро делува за да ја одржува нежна изложената кожа.

Туширајте се за да го отстраните кремот за сончање и користете лосион секоја вечер по денот на изложување на сонце.