Руски нобеловец го продава медалот за 103,5 милиони долари за децата од Украина. Дмитриј Муратов, рускиот главен уредник на независниот весник Новаја газета, во понеделникот го даде на аукција златниот медал од Нобеловата награда за мир за 103,5 милиони долари во корист на децата раселени од војната во Украина.

Медалот беше продаден на сè уште неидентификуван телефонски понудувач на продажбата во Њујорк организирана од Heritage Auctions.

Продажбата беше раздвижена, со многу аплаузи и понудувачи кои се обидуваа меѓусебно да го зголемат вкупниот број. Муратов беше виден како снима видеа од екранот за наддавање и оние во собата.

Кога дојде конечната понуда, со десетици милиони долари повеќе од претходната понуда, многумина во собата изразија шокираност, вклучувајќи го и самиот Муратов.

„Јас сум исто како тебе во тој поглед“, изјави тој за АФП, зборувајќи преку преведувач по продажбата.

Муратов ја освои наградата во 2021 година заедно со новинарката Марија Реса од Филипини, при што комитетот им оддаде почит на двајцата „за нивните напори да ја заштитат слободата на изразување“.

Тој беше меѓу групата новинари кои ја основаа Новаја Газета во 1993 година по падот на Советскиот Сојуз.

Оваа година, тој стана единствениот голем весник кој остана критики за претседателот Владимир Путин и неговата тактика внатре и надвор од земјата.

Во март, повеќе од еден месец по инвазијата на Москва на Украина, Новаја Газета ги прекина операциите во Русија, откако Москва го усвои законодавството кое предвидува тешки затворски казни за сите што ја критикуваат крвавата воена кампања на Кремљ.

Во април, Муратов беше нападнат во воз кога едно лице фрлило врз него боја на база на масло измешана со ацетон, поради што му изгореле очите.

Медалот на Муратов беше достапен за понудувачите и лично и онлајн, а целиот приход беше наменет за хуманитарниот одговор на УНИЦЕФ за украинските деца раселени од војната.

На прашањето зошто го избрал УНИЦЕФ за примател на средствата, Муратов рече: „Критично за нас е таа организација да не припаѓа на ниту една влада. Може да работи над владата. Нема граници за неа“.

ИЗВОРThe Moscow Times
претходниот член,Листовите на виновата лоза се чудотворни за здравјето!
Следната статијаЗнаеме ли што и прави сината светлина на нашата кожа?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде