Прошетајте по делот за нега на кожата на која било продавница за здравје и убавина и ќе ве сретне збунувачки број на креми и спрејови, кои ветуваат дека ќе ве заштитат од разни закани за вашата кожа.

Можеби сте забележале дека компаниите за нега на кожа тврдат дека нивните производи можат да ве заштитат од ефектите на сината светлина. Ако претходно не сте размислувале за сината светлина, ќе ви биде простено бидејќи не сте ни знаеле дали треба да се грижите за сината светлина.

Прво, треба да разберете што е сина светлина.

Видливата светлина сочинува 50 проценти од спектарот на сончевата светлина и, како што сугерира името, таа е единствениот дел од светлината што може да се открие со човечкото око. Синиот спектар на светлина на овој видлив спектар има особено високо ниво на енергија.

Колку е подолга брановата должина, толку помалку енергија пренесува. Сината светлина има многу кратки бранови со висока енергија.

Сината светлина е насекаде околу вас. Сонцето испушта сина светлина. Истото го прават и флуоресцентните и блескаво светилки, мобилните телефони, компјутерските екрани и телевизорите со рамен екран.

Кои се ризиците?

Постојат сè повеќе докази дека сината светлина може да има штетно влијание врз кожата и очите и да го наруши деноноќниот ритам (вашиот внатрешен часовник). Вообичаено, студиите кои го истражуваат влијанието на сончевото зрачење врз кожата се фокусирани на ултравиолетовото зрачење, особено на UVB, кое е одговорно за изгореници од сонце.

Најчесто пријавениот ефект од изложеноста на сина светлина е значително зголемување на реактивните видови кислород (ROS), високо реактивни хемикалии формирани од кислород. Премногу ROS може да ја оштети вашата ДНК и клучните ензими како што се оние кои се одговорни за поправка на ДНК, зголемувајќи го ризикот од рак.

Нашето истражување покажа дека сината светлина може да предизвика пигментација (потемнување) кај типовите на кожа. Додека многу луѓе сметаат дека длабокиот тен е пожелна особина, тоа е маркер за оштетување на кожата и ROS. Други истражувачи открија дека тенот на кожата од видливата светлина (која вклучува сина светлина) има потемна пигментација која трае подолго во споредба со изложеноста на ултравиолетово зрачење.

Нашите студии исто така покажаа дека сината светлина може да ги активира гените поврзани со воспаление и фотостареење (оштетување на кожата). Неколку студии докажаа дека типичните креми за сончање не го спречуваат оштетувањето на сината и видливата светлина.

Додека сината светлина се чини дека е помалку моќна од ултравиолетовото зрачење, ова може да се должи на релативно поголемите количини сина светлина што стигнуваат до Земјата. УВР сочинува околу 5 отсто од сончевото зрачење во ОК на пладне во лето. Сината светлина сочинува околу три пати повеќе со 15 проценти.

Има некои корисни ефекти на сината светлина. Се користи за лекување на кожни заболувања, вклучително и егзема, широко се користи во фотодинамичка терапија, која се користи за лекување на низа кожни заболувања, од акни до рак, и го подобрува заздравувањето на раните. Но, штетните ефекти на сината светлина веројатно ќе ги надминат позитивните страни за здравите луѓе.

Сината светлина може да ја оштети кожата, но помалку е јасно кои извори на сина светлина се штетни за луѓето. Сината светлина од екраните е одговорна за дел од дозите на сина светлина што ги добиваме. Истражувањето покажа дека екраните од уредите можат да го зголемат производството на ROS.

Сепак, една студија на германскиот производител за нега на кожа Биерсдорф покажа дека цела недела изложеност на сина светлина од екран на растојание од 30 сантиметри е еквивалентна на само една минута летно сонце во Хамбург, Германија.

Друга студија покажа дека сината светлина од екраните е 100-1.000 пати помалку интензивна од сината светлина од сонцето. Исто така, не успеа да предизвика мелазма, која предизвикува дамки на промена на бојата на кожата, кај пациенти кои ја имаат оваа состојба.

Вистина е дека поминуваме повеќе време пред екраните од кога било досега, но иако екраните може да предизвикаат одредена штета, тоа е незначително во споредба со изложувањето на сонце.

Сино светло за нега на кожа

Козметичката индустрија започна да развива широк спектар на производи за нега на кожа за кои брендовите тврдат дека спречуваат оштетување на сината светлина. Сепак, не постои регулиран или стандардизиран тест за да се процени способноста на производот да спречи оштетување на сината светлина.

Компаниите вршат научни тестови на овие производи. Но, тие можат да користат кој било број на проценки во нивната работа. Ова е многу различно од прописите околу кремите за сончање кои тврдат дека содржат заштитен фактор (SPF). Тестирањето SPF е тесно регулирано од страна на Меѓународната организација за стандардизација (ISO). Сите производи кои тврдат дека содржат заштитен фактор подлежат на идентичен режим на тестирање.

Недостатокот на регулатива за барањата за сино светло им оневозможува на потрошувачите да направат информиран избор за нивото на понудена заштита и разликите помеѓу производите.

Овој недостаток на регулатива веројатно нема да биде опасен за потрошувачите, но користа од производите може да биде ограничена.

Со оглед на доказите околу сината светлина што ја емитуваат екраните, вреди да се примени скептицизам за какви било тврдења дека е потребен производ за да се спречи оштетување од екранот на вашиот компјутер или телефон.

Карл Лоренс, пост-докторски истражувач, фотобиологија, Кралскиот колеџ во Лондон.

ПРЕКУThe Conversation
ИЗВОРScience Alert
претходниот член,Руски нобеловец го продава медалот за помош на децата од Украина
Следната статијаАмпева: Не е фер цело време да се бараат покачувања на платите во јавниот сектор додека приватниот колабира

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде