Листовите на виновата лоза се богати со хранливи материи. Само една чаша од овој лист (14 грама) содржи над 77% витамин А, 19% витамин К и околу 20% манган. Покрај тоа, листовите од грозје содржат голем број на минерали и витамини како што се ниацин, фолна киселина, калциум, магнезиум, фосфор, железо…

Листовите на лозата се богати со хранливи материи. Само една чаша од овој лист (14 грама) содржи над 77% витамин А, 19% витамин К и околу 20% манган. Покрај тоа, листовите од грозје содржат голем број на минерали и витамини како што се ниацин, фолна киселина, калциум, магнезиум, фосфор, железо…

Винова лоза и позитивни ефекти

Богатството на здравје што го обезбедуваат листовите од грозје е огромно, а списокот на позитивни ефекти врз различни делови од нашето тело е многу долг. Ова се само некои од нив.

Го намалува воспалението

Ако имате проблем со воспаление како што е артритис или хроничен гастритис, можете да консумирате листови од грозје за да ги ублажите. Листовите содржат омега-3 масни киселини и антиоксиданси кои се одговорни за спречување на воспалителни процеси. Можете да ги користите за намалување на воспалението и лекување на хронични болести.

Го контролира нивото на гликоза во крвта

Листовите од лозата имаат многу ниско гликемиско оптоварување. Тие се многу корисни, особено за дијабетичари кои го контролираат нивото на гликоза во крвта. Тоа е затоа што тие исто така содржат многу диетални влакна, кои можат да го намалат нивото на гликоза во крвта.

Ги подобрува дигестивните функции

Поради богатството со диетални влакна, листовите од грозје се одлични за подобрување на дигестивните функции и добра апсорпција на храната, што ни овозможува да извлечеме повеќе хранливи материи од храната што ја консумираме.

Спречува запек, дијареа и ја штити цревната слузница

Диететските влакна во овие листови помагаат во спречување на запек, што се надоврзува на претходните здравствени придобивки од нив, бидејќи состојките од отпадот од храна полесно се исфрлаат од телото. Тие исто така содржат цинк, минерал кој помага во поправка и заштита на цревната слузница. Овој механизам им помага на цревата брзо да се опорават кога ќе дојде до оштетување на мукозата, како што се проблеми со дијареа.

Помага во спречување на анемија

Листовите од грозје се богати со железо, кое игра важна улога во производството на хемоглобин во црвените крвни зрнца. Оваа здравствена придобивка е поддржана од витаминот Ц, кој помага во добрата апсорпција на железото, со што се спречува анемија.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Пеколна недела: Од утре ќе има континуирано зголемување на дневните температури
Следната статијаРуски нобеловец го продава медалот за помош на децата од Украина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде