Овој пијалок е вистински бисер на руската народна медицина!

Ако сте поддржувач на народни лекови, тогаш веројатно знаете дека има неколку од нив во руската традиционална медицина, и тие се одлични!

Можеби сте чуле за руски квас од цвекло, кој се смета за најдобар домашен лек против хипертензија, а меѓу другото, корисен е и при чистење на црниот дроб бидејќи ја активира работата на овој орган, но и на бубрезите и цревата.

Може да ви помогне да се ослободите од запек и други проблеми со цревата, бидејќи го чисти телото од токсини.

two fruit shake on glasses

Еве како да го подготвите овој многу моќен домашен пробиотик:

Потребни ви се три свежи цвекло од средна големина, две лажици брашно, 200 грама шеќер и 100 грама суво железо, како и поголема стаклена тегла од три литри.

Прво измијте ја цвеклото и исечете ги на коцки, па наредете ги во стаклен сад. Додадете суво грозје, брашно и шеќер, а потоа одозгора истурете ја водата што претходно сте ја вареле и оставете да се излади.

Измешајте ги сите состојки, ставете двојна газа на врвот наместо капакот и оставете го да стои на топлина околу шест до седум дена.

За тоа време, промешајте го квасецот двапати на ден и отстранете ја пената доколку е потребно.

По седум дена, исцедете го пијалокот преку газа и тој е подготвен за консумирање, три до четири лажици три пати на ден, пред секој оброк.

Затегнатиот и готов квасец чувајте го во фрижидер.

Квасецот од цвекло не само што помага во прочистување на црниот дроб и го намалува крвниот притисок, тој ќе го исчисти целото тело од токсини, и секако е добар за зајакнување на имунитетот.

Кога ќе ја испиете целата количина на квасец што сте ја направиле, околу три литри, треба да паузирате три месеци пред следната потрошувачка.

ИЗВОРАло
претходниот член,Додека светската економија е во рецесија, Кина бележи раст
Следната статијаСтигнаа првите вакцини „Фајзер“ во Македонија и тоа од Србија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде