Тренирањето е дел од секојдневието на голем број помлади, но и повозрасни луѓе.

Сите кои тренираат добро знаат дека по исцрпувачки тренинг е неопходно добро да ги нахраните пред се вашите мускули кои биле најактивни за време на вашата активност.

Мускулите најмногу се хранат со протеини, а протеинска храна најмногу има во продукти од животинско потекло.

Најголем број на луѓе по тренингот јадат пилешко месо или јајца, но во случај да сакате да заштедите време за готвење и јадење на овие продукти, ви препорачуваме нешто поединоставно.

Имено се работи за протеински шејк во течна состојба кој бргу се подготвува и може да го имате при рака веднаш штом завршите со тренингот.

Покрај тоа може да бидете сигурни дека ќе се снабдите со сите потребни состојки за вашите мускули.

Потребни состојки:

  • Проетеин во прав (со дневна доза, по препорака на пакувањето);
  • 200 милилитри млеко од бадем
  • 1 банана
  • 200 грама мелени ореви
  • 1 лажичка мед

Покрај тоа што има доволно протеини, вкусот на шејкот е одличен, така што уживате додека го пиете. Освен протеини ќе ги задоволите и потребите за масти (особено омега 3 масни киселини), како и потребите за јаглехидрати.

*Напитокот се препорачува по поладневен тренинг, доколку за појадок земате смути од зеленчук и овошје.

 

 

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Утре се емитува нова емисија „Мој збор“ на балканското радио МОСТ
Следната статијаШто се случува со нашето тело кога прескокнуваме појадок?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде