Состојки:

  • модри патлиџани 300 гр
  • тиквички 300 гр
  • домат 300 гр
  • тврдо сирење 25% мм 350 гр
  • 3 јајца
  • павлака 20% mm1 чаша
  • сол 1 лажиче
  • сув билен зачин по вкус

    Како да се подготви:

Измијте ги модрите патлиџани и тиквички, извадете ги стебленцата и исечете ги на кругови или потенки надолжни парчиња заедно со кора, додајте сол во садот и оставете еден час да се ослободи малку течноста.

Домати исечкајте ги на кругови.

Подмачкајте ја тавата, а потоа наредете ја со модрата патлиџан, прелијте ја со масло, па доматот, над тиквичките и покријте со парчиња сирење.

Повторувајте додека има материјал и завршете со тиквички кои ќе ги прелиете со преостанатото масло.

Покријте со фолија и ставете ја во рерна да се пече. Кон крајот на печењето, извадете ја фолијата и истурете ги изматените јајца и меленото преостанато сирење.

Вратете се во рерна да се испече уште малку.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде