Премиерот на Македонија, Зоран Заев, изјави дека повеќето од договорите за концесија за мини-хидроцентрали (МХЕ) во таа земја ќе бидат поништени, без оглед на можните тужби што може да бидат покренати поради таа одлука, објави Балкан Грин Енерџи Њуз пријавени.

Поради реакциите и добро аргументираните поплаки на екологистите и граѓаните, а во согласност со законот со кој дел од Шар Планина ќе се прогласи за национален парк, Владата на Македонија ќе ги поништи повеќето концесии за малите хидроцентрали, објасни Заев.

Дел од договорите ќе завршат на суд и државата ќе мора да плати голема отштета, но според него „нема дилема“ околу таа одлука.

Можеме да кажеме дека реакцијата (против МХЕ) беше оправдана во нашата земја, бидејќи градбата не се одвиваше секогаш според прописите. Природата не е вратена во првобитната состојба, некои од МХЕ немаат премин за риба. да се поништи, ќе се поништи, потенцира Заев.

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Домашен рeцепт: Летна мусака со зеленчук и сирење
Следната статијаНаскоро промоција на нов роман – „Денот на црвот“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде