Многумина ќе речат дека силна личност е онаа која има силна личност, која е полна со самодоверба и која прави се за да ги постигне своите цели.

Но, тоа не е секогаш така. Силна личност всушност може да биде многу ранлива, нежна, отворена, добронамерна и љубезна.

Силните луѓе не секогаш успеваат во сè. Често е потребно многу напор и работа за да ги постигнат своите цели.

Постои една многу важна работа што ги разликува силните луѓе од слабите, а Сигмунд Фројд го ​​објасни тоа многу јасно.

Многу луѓе сметаат дека реалноста е незадоволителна и затоа живеат во свет на имагинација каде што замислуваат како се постигнуваат нивните цели.

Слаб човек живее во неговиот свет долго време и неговата имагинација е олицетворение на разни болести.

Слабите луѓе имаат цели и соништа, но многу ретко ги остваруваат. Не затоа што немаат можност, туку затоа што живеат поинаку и не сакаат да променат ништо во нивните животи.на тој начин се чувствуваат поудобно.

Секој има подеми и падови во својот живот, а слабата личност, дури и кога е на врвот, ќе се жали и ќе лелека.

Покрај сето тоа, многу е тешко за слаба личност да излезе од зоната на удобност.

Длабоко во себе таа сака промена, но всушност се плаши од тоа, па годините минуваат и ништо не се менува.

Слаба личност се плаши од донесување одлуки и одговорности.

Линк до оригиналот.

ИЗВОРИнфпулт.инфо
претходниот член,Десет најдобри цитати од извонредниот писател Ирвин Јалом
Следната статијаДенеска е голем христијански празник посветен на св. Јован Крстител

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде