Ова не е единствениот празник посветен на Свети Јован Крстител, и бидејќи е еден од најпочитуваните светци, неговиот ден се слави неколку пати во текот на годината.

Кај православните верници, празникот Свети Јован се слави на 20 јануари, денот на неговото раѓање се слави на 7 јули, а денот на смртта на 29 август се слави како празник на обезглавувањето.

Третото преместување на главата на Свети Јован Крстител се слави на 25 мај според црковниот календар, а на 7 јуни според грегоријанскиот календар.

Свети Јован Крстител е познат како голем проповедник кој го најавил доаѓањето на Исус Христос и кој претрпел маченичка смрт заради својата вера.

За време на иконоборството, главата на Свети Јован била на местото Комен, по што, кога иконоборството запрело за време на владеењето на царот Михаил и патријархот Игнатиј, главата била пренесена во Цариград, каде што била положена во дворската кралска црква во 850 година.

Според народните верувања, денеска небото се отвора за сите ваши желби и молитви.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Разлика помеѓу силна и слаба личност според Сигмунд Фројд
Следната статијаКако да препознаете дека ТОЈ е добар љубовник?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде