Понекогаш правиме некои работи само за да им угодиме на другите.

Дали се чувствуваме добро после тоа? Има работи што не треба да ги правиме против себе. И не само тоа. За тоа не треба да се правдаме пред никого.

Популарниот блогер и психијатар Дејвид Вилијам ги наведува оние ситуации на Lifehack.org кои се само ваш, личен и интимен избор.

Никој не должите објаснување, односно не треба да се правдате пред никого за:

  • Вашите животни ситуации

Без разлика дали повторно се гледате со бившиот или бившата, или живеете со вашите родители иако сте над триесет години, не треба да им објаснувате на никого со кого живеете и со кого не сакате да живеете.

Ако сте целосно свесни за вашата животна ситуација, тоа значи дека имате свои причини да бидете во таква ситуација, а тоа не е туѓа работа.

  • Вашите приоритети

Сите ние сме единствени и сите имаме различни вредности, соништа и желби … Приоритетите се приватна работа.

  • За што не ти е жал

Ако не се каете за своите постапки, иако некој друг мисли дека тоа е погрешно, или ако не ви е грижа што другите ви простуваат, не се извинувајте.

Многу луѓе пребрзо се извинуваат и се обидуваат да залечат рани кои се уште не се подготвени да се излечат. Не се извинувај ако мислиш дека не треба.

  • Дека ви треба време за да бидете сами

Можеби се грижите дека ќе ве сметаат за „груби“, „антисоцијални“ или „чудни“ ако ги откажете плановите, договорите или другите обврски, бидејќи едноставно не чувствувате дека сте за општеството и сакате да бидете сами.

Трошењето време сам е сосема нормално и природно, и не треба да се правдате пред никого.

ИЗВОРПозитиван став
претходниот член,Јадете протеини пред спиење, никако шеќери или алкохол
Следната статија42 годишна жена завршила на хиргургија поради прекумерен внес на овошје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде