дома информација вест Првата изложба по карантинот во „Национален музеј Прадо“ во Мадрид отвора дебата...

Првата изложба по карантинот во „Национален музеј Прадо“ во Мадрид отвора дебата за уметноста како инстумент за мизогинија

Првата изложба по карантинот во Прадо, покрена сериозна масовна дебата околу уметноста како инструмент за мизогинија

95
0

На првата изложба по карантинот во Прадо, Мадрид се изложени слики на лица што изгледаат дека гледачот точно го гледаат во очи.

Студениот поглед на португалско-шпанската уметничка Марија Роесет – ослободена од вина, срам, сахаринска доблест или предаторска намера – доаѓа како нешто олеснување по светата, саламентна и често тажна серија слики што и претходеа.

За да се стигне до Роесет, мора да се изврши прескокнување на типичната слика: жени прикажани во уметноста различни како паднати, горди, луди, голи, а една дури и претставена како фатална, лицето делумно искапено на црвено светло и цигара споена во држач меѓу прстите.

Изложбата, чиј наслов е Непоканети гости, истражува како уметнички дела купени и славени од шпанската држава помеѓу 1833 и 1931 година ги третирале жените како луѓе и уметници.

Шоуто е поделено на 17 делови за самообјаснување, како што се „патријархалниот калап“, „уметноста на индоктринација“, „упатства за непоколебливиот“, „мајки под пресуда“ и „разголени жени“.

Една од целите, според кураторот, Карлос Г. Наваро, е да објасни „како државата – и средната класа – започнаа да фиксираат и јавно да ги ценат одредени слики, прототипови и клиши кои на крајот станаа колективна имагинација во која жените беа секогаш претставена на одредени начини “.

Оттука е приказ на убава, но очигледно претерано горда жена покрај паун, слика на девојки кои учат како да шијат, слика на јасновидец налик на круна и многу, други актови.

Делото на Луис Гарсија Сампедро од 1895 година, „Бог ни наложува да простиме“, покажува како свештеник се залага за сметка на една млада жена, додека таа моли да и ’прости татко и затоа што избегала со подобар додворувач.

Вториот дел од изложбата прикажува како жените конечно успеаја да се поканат на забавата работејќи во помалку загрозувачките улоги на минијатуристи, кописти и сликари на мртва природа и цвеќиња.

Но, обидите да отидат подалеку од тоа и да сликаат што сакаат, понекогаш беа спречени.

Голата жена на Аурелија Наваро од 1908 година, која силно ја одекнува Рокеби Венера на Веласкез, освои многу воодушевување и награда на националната изложба истата година. Но, придружниот публицитет и семејниот притисок на крајот го натераа Наваро да се откаже од уметноста и секуларниот живот и да влезе во манастир во Кордоба.

Иако Роесет, чиј замислен, целосен автопортрет е последната изложба, е родена во попрогресивно и космополитско семејство, нејзината кариера како уметник започна сериозно откако беше вдовица додека беше уште во нејзините 20-ти. Сликата, сепак, означува почеток на нешто попросветлена ера.

Извор: Theguardian.com

претходниот член,Само пациенти со тешки симптоми и нарушувања од КОВИД19 градат имунитет
Следната статијаЕве каков третман ве очекува ако завршите во затвор во Северна Кореја, ако сте жена тогаш третманот е уште побрутален

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде