дома информација вест Само пациенти со тешки симптоми и нарушувања од КОВИД19 градат имунитет

Само пациенти со тешки симптоми и нарушувања од КОВИД19 градат имунитет

Руски научник објавува сознанија важни за целиот свет

138
0

Намалувањето на нивото на антитела по инфекција од корона вирус не значи дека имунитетот кон вирусот исчезнува, бидејќи во телото се формираат клетки кои обезбедуваат имунолошка заштита кога повторно телото ќе се сретне со вирусот, изјави директорот на Институтот за научно истражување за епидемиологија и микробиологија „Пастер“, академик во Русија Академија на науките Арег Тотоolан.

  • Антителата се формираат кај луѓе кои биле подложени на КОВИД-19 и тие остануваат на високо ниво во текот на целиот период на следење што постои во нашата земја. Намалувањето на нивото на антитела не значи исчезнување на имунитетот, бидејќи се формираат„ мемориски клетки “и клетки кои произведуваат антитела, и тие треба да обезбедат имунолошка заштита кога повторно ќе се сретне со вирусот, рече тој пред новинарите.

Рускиот академик објасни дека отсуството на случаи на повторна инфекција на пациенти кои веќе биле во болница поради короната ја потврдува тезата. Тој додаде дека антителата се произведуваат и при асимптоматска инфекција, но дека не се стабилни.

  • Во овој поглед, најважното прашање е да се проучи клеточниот имунитет кај овие луѓе и да се бараат одговори на прашањето дали развиваат клеточен имунитет или не. Специјалисти во моментов бараат одговор на ова прашање. Од исклучително значење е сите луѓе, без оглед дали имале корона или не, тие да ги почитуваат сите мерки за спречување на инфекција со корона вирус, односно носење маски, физичко растојание, миење раце и повеќе, заклучи тој.

Претходно, Тотолјан за телевизијата „Русија 1“ изјави дека околу 15-20 проценти од пациентите кои се заразиле со корона вирус, губат антитела кон него во рок од неколку месеци по лекувањето.

Извор: Mondo.ba

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде