дома информација вест Еве каков третман ве очекува ако завршите во затвор во Северна Кореја,...

Еве каков третман ве очекува ако завршите во затвор во Северна Кореја, ако сте жена тогаш третманот е уште побрутален

Жените ги силуваат, мажите ги тепаат и прегладнуваат до губење на свест, особено во почетните фази од притворањето

110
0

Осомничените во Северна Кореја се подложени на ритуално мачење, понижување и сексуален напад од кривично-правниот систем што ги смета за „помалку од животно“, според првиот извештај во кој се детализира бруталноста на условите за притвор во земјата.

Американскиот Хјуман рајтс воч [HRW] со седиште во САД рече дека луѓето кои се уапсени и испратени во притвор се сместени во тесни, нехигиенски ќелии, принудени да признаат и не им е дозволена соодветна храна и облека.

  • Затворениците буквално се губат од недостаток на храна, освен ако не можат да ги поткупат чуварите за да им дадат малку храна, им рече на новинарите во понеделникот Фил Робертсон, заменик-директор на HRW во Азија.

Извештајот се заснова на интервјуа со 15 жени и мажи кои биле притворени во земјата, како и поранешни функционери со познавање на кривично-правниот систем.

Сите испитаници се Севернокорејци кои побегнаа од земјата по 2011 година – година кога нејзиниот сегашен лидер, Ким Јонг-ун, ја презеде власта.

Луѓето имаат многу добра причина да стравуваат од апсење и притвор во Северна Кореја, рече Робертсон, додавајќи дека само осомничените со политички врски или пари за мито на полицајци, затворски службеници и обвинители имаат шанса да се поштедат себеси и своите семејства.

Повеќето може да очекуваат да претрпат злоупотреби, вклучувајќи тортура, присилни признанија и тесни, нехигиенски услови, додека притворените жени се соочуваат со сексуално вознемирување и напад, вклучувајќи силување.

Лошото постапување со притворените лица – тепање со стап или клоци – било „особено грубо“ во раните фази на притворот пред судење, според извештајот, кој е првиот што нуди детален извештај за злоупотребата на режимот врз осомничените за криминал.

Извор: Theguardian.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде