Земете медицинска игла, но ако немате, обична ќе ви помогне.

Ако користите обична игла, не заборавајте да ја стерилизирате (чувајте ја иглата над огнот) пред да ја користите.

Кога иглата е стерилизирана, прободете ги врвовите на сите 10 прста под ноктот на повреденото лице.

Ако нема крв, затегнете ја кожата и притиснете посилно за да дозволите крвта да тече.

Откако ќе ги избоцкате сите 10 прсти и тие ќе започнат да крварат, ќе забележите дека пациентот се враќа во нормала.

Масирајте ги ушите на пациентот додека не станат црвени, а за подобра циркулација, боцкајте го секој ушен лобус двапати додека не се појават две капки крв.

Почекајте пациентот да се стабилизира, а потоа однесете го во болница.

Не принудувајте го пациентот да седне, бидејќи тоа може да предизвика пад на крвниот притисок, па затоа е подобро да бидете во лежечка положба.

Ова е традиционален кинески метод што се користи со години.

Кинески експерти тврдат дека овој метод е 100% ефикасен и дека навистина може да помогне некому да спаси мозочен удар.

Мозочниот удар е втора водечка причина за смртност во светот.

Затоа, добро запомнете го овој метод, бидејќи можете да помогнете некому и да спасите живот.

ИЗВОРАло
претходниот член,Правила на пиење вода за правилно варење на храната!
Следната статијаКога да побарате помош од духовник, а кога од психолог?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде