Речиси 10% од целата популација страда од анемија. Додека за некои тоа е привремен проблем, за други е хроничен. Постојат две вообичаени причини за оваа состојба:
  • Намалено производство на црвени крвни зрнца
  • Зголемена загуба и уништување на црвените крвни зрнца
  • Заморот и слабоста се речиси редовни симптоми на недостаток на железо

Покрај тоа, други симптоми може да вклучуваат: бледа кожа, проблеми со срцето, главоболки, вртоглавица итн.

Оптималното ниво на железо во крвта е клучно за спречување на оваа состојба, а конзумирањето одредени намирници може да помогне.

  • Чај од коприва

Копривата е исклучително лековито растение бидејќи содржи, покрај железо, големи количини на фосфор, манган, калиум, магнезиум, калциум, но и витамини А, Ц, Е и витамини од групата Б.

Се тврди дека копривата е најлековита кога се бере во пролет, која сега се приближува. Една кафена лажичка суви и ситно сечкани листови коприва прелијте ја со врела вода и оставете ја да отстои неколку минути. Потоа продолжи.

  • Сок од капини

Една чаша сок од капини содржи речиси 700 мг калиум, што е одлично за целиот кардиоваскуларен систем. Освен со калиум, ова овошје е богато со витамини од групата Б (витаминот Б9 е особено важен за крвта), фолати, витамин Ц, натриум – сите овие состојки заедно ќе ви помогнат да го подигнете нивото на железо и да ја подобрите крвната слика. Направете сами сок од капини во кој можете да додадете шеќер по желба!

  • Сок од репка

Цвеклото е речиси најефективно кога станува збор за решавање на проблемот со анемијата. Студиите спроведени во Германија дошле до заклучок дека редовното консумирање на оваа храна може да го реши проблемот со недостаток на железо речиси цел живот!

Цвеклото е богато со железо, а одлично е и за крвниот притисок. Додадете 3 цвекло, 3 јаболка, 3 моркови, мед и 2 лимони – ќе добиете смути добро за целото тело!

ИЗВОРНовости
претходниот член,Улогата на зачините во исхраната
Следната статијаОзборувањето на работа е резултат на лош менаџмент

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде