Избравме 5 зачини кои ќе ви помогнат да ослабете, а можете да ги консумирате со додавање во храната или со комбинирање со топла вода наутро.
  • Куркума

Според една студија спроведена во 2009 година, куркумата помага во согорувањето на мастите. Истражувањето било спроведено на глувци, а било утврдено дека на оние на кои им била дадена куркума изгубиле повеќе килограми.

  • Цимет

Тие велат дека циметот може да помогне во регулирањето на апетитот, како и да го контролира нивото на шеќер во крвта, што исто така ви помага да останете сити подолго време. Додадете го во овесна каша или јогурт.

  • Ким

Додавањето на една лажица ким во вашата исхрана согорува три пати повеќе калории секој ден, покажа една неодамнешна студија.

  • Шафран

Шафранот со векови се користи како лек против разни болести: болести на бубрезите, проблеми со аритмија, проблеми со апетитот и дигестивни проблеми, кои придонесуваат за процесот на слабеење.

  • Рузмарин

Овој зачин помага во зголемување на стапката на метаболизмот, добро влијае на варењето и слабеењето. Најдобро е листовите рузмарин да ги натопите во врела вода и да се остави да отстои неколку минути, а потоа да пиете изладен чај во текот на денот, но не на празен стомак.

ИЗВОРАло
претходниот член,Зошто е грешка да носите високи потпетици на работното место?
Следната статијаПриродни состојки за поправање на крвна слика

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде