Ако ви снема омекнувач или сакате да избегнете хемикалии, можете да користите други трикови. Две намирници се одлични замени за омекнувачот:
  • Оцет

Освен што е незаменлив додаток на многу јадења, особено салати, оцетот е и една од идеалните природни намирници за чистење на домот. Неговите својства за чистење се особено засилени кога се комбинираат со сода бикарбона.

Можете да го користите за отстранување на дамки од пеглата, чистење на бања, микробранова печка, фрижидер, но и како природен омекнувач. Во овој случај, се препорачува употреба на јаболков оцет и дестилиран бел оцет.

Истурете максимум 3 лажици оцет во преградата за омекнувач. Со таа количина нема да се почувствува мирисот на оваа храна, а алиштата ќе бидат меки.

  • Етерични масла

Доколку сакате вашите алишта да мирисаат подобро и подолго, есенцијалните масла се одлична замена. Се користат во козметика, релаксација, освежување на просторот, а можат да се користат и како омекнувач.

Треба да измешате 2 до 3 лажици есенцијално масло по ваш избор со 2 чаши оцет.

Добро измешајте ги овие две состојки. Можете да го користите и како спреј за да ја испрскате вашата веќе измиена гардероба.