Понекогаш е тешко да се разликуваат симптомите на сезонска алергија од обична настинка или вирус.

Солзави очи, течење на носот и кивање се типични симптоми на алергија, и тие често се придружени со ретка, сува и иритирачка кашлица, јасни и ретки секрети од носот, црвенило на очните капаци.

Кога станува збор за алергии, симптомите можат да траат со недели или месеци, и по правило, нема болка во мускулите или треска.

Настинката е означена со симптоми како што се треска и кашлица, но тие исчезнуваат спонтано по кратко време, за разлика од симптомите на алергија, кои траат многу подолго и обично се смируваат само со употреба на соодветни лекови.

Во случај на сомневање за алергија, потребно е да контактирате со лекар и да го направите потребниот алерголошки третман во мирната фаза на болеста, односно во фаза без симптоми.

Во пролетта, поради високата концентрација на полен во воздухот, поради расцутот на растенијата, поленска треска или сезонски алергиски ринитис е најизразен.

Поленска треска се однесува на алергиско заболување на горниот респираторен тракт и е најчеста форма на алергиска реакција.

Се јавува сезонски, поради појавата на одредени видови полен во воздухот.

Одредени алергени растенија се карактеристични за одредени области, а концентрацијата на полен во воздухот зависи од климата и вегетацијата на одредена област.

Најдобар начин да се спречат симптомите е да се избегнат алергени или барем да се намали изложеноста на одредени количини на полен.

Во последниве години, алергиските болести покажуваат тренд на зголемување, а денес, за жал, алергиите и алергиските болести може да се наречат болести на модерното време.

Постојат календари за полен и семафори за алергии кои им помагаат на пациентите да предвидат појава на симптоми и навремено лекување и ублажување на симптомите на алергија.

Календарот за полен е известување за цветните периоди на одредени растенија во одредена област, додека алергискиот семафор е дневна прогноза за количината на зрна од полен во воздухот.

При ниски концентрации, само екстремно чувствителните луѓе ќе имаат симптоми, најчувствителните луѓе ќе имаат симптоми на умерено ниво, додека на високо и многу високо ниво, сите луѓе чувствителни на полен ќе развијат симптоми на алергиска реакција.

Познавањето и следењето на динамиката на зрна полен е една од најважните врски за да се спречи појавата на симптомите.

Одредени здрави навики исто така можат многу да помогнат во намалувањето на непријатните симптоми на алергии.

Еве што друго можете да направите за да го направите ова време од годината што е можно полесно за себе:

Избегнувајте сирово овошје и зеленчук. Така, на луѓето кои се алергични на полен, им се препорачува да лупат, па дури и да готват сирово овошје и зеленчук. Имено, поленот од алергени растенија и дрвја може многу лесно да навлезе во зеленчук и овошје што зреат истовремено, што може да доведе до алергиски реакции. Така, јаболката е поврзана со цветни бреза, а доматите со полен од трева.

Зголемете го внесот на витамин Ц. Витаминот Ц како природен антихистамин ги ублажува алергиските реакции и го зајакнува имунитетот. Вклучете агруми, пиперки и брокула во вашата дневна исхрана.

Зголемете го внесот на омега-3 масни киселини. Омега-3 масните киселини се здрави масти и имаат многу корисен ефект врз здравјето – ја намалуваат воспалителната реакција, го зајакнуваат имунитетот и помагаат при алергии. Рибата, морските плодови, оревите и семките чувајте ги во вашата дневна исхрана.

Зголемете го внесот на пробиотици. Пробиотици може да се најдат во јогурт, кефир и други ферментирани млечни производи, и тие се важни затоа што рамнотежата на добрите бактерии во организмот ги намалува алергиските реакции.

Исплакнете и одржувајте ја назалната хигиена. Редовно испирање на носот и употреба на хипертонични раствори ги чистат сите нечистотии, ги отстрануваат алергените од носот (акумулиран полен), ја навлажнуваат мукозната мембрана и ги ублажуваат симптомите на алергија.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Правило 5 секунди што ќе ви помогне полесно да го исчистите домот
Следната статијаНе фрлајте го талогот од кафе, искористете го за раст на вашите цвеќиња!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде