Пролетта е идеално време за уредување на куќата и отстранување на сè што зафаќа премногу простор.

Професионалци открија неколку грешки што луѓето ги прават кога станува збор за чистење на нередот, како и од каде да започнат ако сакаат совршено уреден и чист дом.

Девет од десет луѓе сфаќаат дека 90 проценти од работите што ги имаат не се навистина потребни.

Ова не се однесува на спомените, оние што ни се драги дефинитивно треба да се зачуваат.

Сепак, подобро е да фрлате непотребни предмети или намирници бидејќи на тој начин секогаш ќе одржувате ред во вашиот дом.

Правилото од пет секунди вели дека ако погледнете одредена работа пет секунди и сè уште размислувате дали да ја фрлите или не, тоа нешто навистина не ви треба.

Ослободете се од него веднаш, бидејќи ако навистина сакате да го задржите, по 2 секунди би помислиле така.

Никогаш нема да се двоумите за она што е важно за вас.

Првиот совет кога станува збор за средување на куќата е да ги отворите кујнските елементи и да проверите дали зачините имаат истечен рок, а потоа да ги фрлите оние што не важат повеќе за да не зафаќаат простор непотребно.

После тоа, земете средство за чистење кое е наменето и за кујната, и темелно избришете ги ормарите.

Ова е дефинитивно добра можност да го направите „генералка“, односно да ги направите сите оние домашни работи што ги одложувате долго време.

Исчистете соба по соба, и откако ќе завршите со една, затворете ја вратата од таа просторија за да имате предвид дека сте завршиле со тоа.

Секогаш добар и практичен совет е да донирате облека што повеќе не ви е потребна.

Прво, измијте го, испеглајте го и спакувајте го во вреќи за да биде свеж и чист.

Грешката што многумина ја прават е да користат белило за теписи.

Содржи многу хемикалии кои не се здрави за некоја личност затоа што едно лице ги вдишува доколку остане во таа просторија подолго време, но и оди по неа.

Исто така, белилото ја оштетува бојата на тепихот.

Наместо тоа, користете сода бикарбона и малку оцет, кои се одлична комбинација за чистење теписи.

Може да додадете малку сок од лимон во оцет и сода бикарбона, и на тој начин ќе добиете природна мешавина од состојки со кои ќе можете да исчистите која било површина во куќата.

Нема да стапите во контакт со или да вдишите токсични хемикалии, а оваа комбинација се покажа како особено ефикасна кога станува збор за отстранување на варовникот од тоалетите во бањата.

Друга грешка што ја прават луѓето е да остават измиени садови до мијалникот.

Свежо измиените садови треба да се избришат со крпа и потоа да се дистрибуираат на нивно место.

По нивното отстранување, потребно е да се измие самиот мијалник бидејќи во него се собираат остатоци од храна, особено ако беше мрсна, целата маст ќе се залепи на дното на мијалникот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде