Верниците ја минуваат страсната недела во строг пост, молитва и покајание со цел физички и духовно да се подготват за Велигден.
  • Обичаи за време на Страсната седмица

Великиот пост започна на 2 март и е најдолгиот од четирите пости. Трае 48 дена и е најстрог пост во годината кога најчесто се пости на вода.

Оваа недела се карактеризира со строг пост на вода, се јаде само леб, сол и овошје, а Велики петок и Велика сабота се целосно без храна.

Се верува дека на овој ден треба да се покаете ако мислите дека има причина за тоа, а особено ако некогаш сте изневериле некого. Треба да внимавате и на децата, бидејќи денеска е и празник на братска и сестринска љубов.

  • Страстен понеделник

Во Велики понеделник започнува седмата недела од Великиот пост. Според црковното предание, оваа недела беше наречена Голема затоа што Исус Христос направи големи дела оваа недела.

Интересно е што ова име доаѓа од тоа што според народните преданија во источна Србија и Лесковачка Морава оваа недела сопружниците се воздржуваат од брачни обврски. Денеска е работен ден бидејќи се прават подготовки за најголемиот празник Велигден.

  • Страствен или лежечки вторник

На овој ден строго се почитувал постот, што значело дека еднаш во денот се вкусувало нешто многу ситно, како вода или кафе. Карактеристично е што песната не се слуша поради страдањата на Исус на Велики петок.

  • Голема среда

Ова е последниот работен ден во неделата, а во некои делови на Велика среда се бојадисуваат јајца.

  • Велики четврток

Овој ден е целосно посветен на земјоделството. Секаква работа е забранета освен сеење лубеници. Се веруваше дека лубениците, доколку се посеат на овој ден, ќе бидат напреднати.

  • Добар Петок

Според Евангелието, страдањето на Исус Христос се случило на Велики петок. Овој ден подразбира најстрог пост, а претежно верниците бојадисуваат јајца.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Облачно и врнежливо време ќе се задржи до крајот на неделата
Следната статијаНова научна теорија за тоа како се создава меморијата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде