Сите знаеме дека рибата е здрава за јадење. Полн е со омега 3 масни киселини и затоа мораме да го јадеме најмалку два пати неделно.

Но, дали знаевте дека секоја риба не е здрава?

Ви ја пренесуваме листата на најздрави риби во светот:

  • Атлантскиот лосос

Се вели дека омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во црвеното месо на оваа риба можат да влијаат на биолошкиот часовник на една личност, што значи дека може да го забави нашето стареење.

  • Атлантска харинга

Оваа риба се смета за масна риба, но омега 3 масните киселини што ги содржи се од голема корист за човечкиот кардиоваскуларен систем.

  • Езерската златна рипка

Е риба која живее во слатководни води. Нејзиното месо е речиси мрсно како лососот, но не се суши кога се готви.

  • Школки – аншоата или сардината се вид риба која има толку многу протеини што може да одговара на секое месо

Од друга страна, неговите калориски вредности се ниски. Богат е со витамини и минерали кои му се потребни на човекот за нормално функционирање.

  • Скуша

Оваа риба е совршена за секоја диета бидејќи содржи малку калории и многу витамини и минерали неопходни за човечкото тело.

  • Пастрмка 

Ако јадете пастрмка само еднаш неделно, можете да го намалите холестеролот, да ги зајакнете крвните садови и нервите и да избегнете проблеми со помнењето во староста.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Секогаш бидете подготвени да застанете зад одлуките што ги носите
Следната статијаОлберсов парадокс: Дали вселената е конечна, бесконечна или се шири во простор?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде