Појадокот отсекогаш се сметал за најважен оброк во денот. Во последно време, таа теза е доведена во прашање, но медицинските експерти сè уште се расправаат за тезата за важноста на утринскиот оброк.

Дали е тоа поради брзото темпо на живот, промена на навиките се повеќе луѓе одлучуваат да го прескокнат појадокот.

Повеќе од една четвртина од Американците го прескокнуваат овој оброк секој ден, па дури и трендот стана таков насекаде во светот.

  1. Може да се здебелите

И покрај идејата дека прескокнувањето појадок секој ден може да доведе до губење на тежината, тоа не е сосема исправно.

Некои истражувања покажаа дека останувањето гладен наутро може да биде поврзано со зголемување на телесната тежина, не само кај децата и помладата популација, туку и кај постарите лица.

Ова може да се случи бидејќи прескокнувањето појадок подоцна може да ги натера луѓето да јадат многу повеќе.

Јадењето пред спиење доведува до зголемување на телесната тежина.

Но, една студија исто така покажа дека прескокнувањето на појадокот може да предизвика зголемување на телесната тежина дури и ако не прејадете во остатокот од денот бидејќи внатрешниот часовник на организмот е нарушен.

  1. Расположението ви се влошува

Прескокнувањето појадок е поврзано со нарушувања на расположението кај возрасните. Луѓето кои не јадат наутро имаат тенденција да имаат депресија почесто.

Исто така, прескокнувањето на првиот оброк 4 или 5 пати неделно може да го зголеми ризикот од развој на дијабетес тип 2 за 55%.

Исто така, може да се поврзе со низок шеќер во крвта.

Кога волуменот на гликоза во крвта се намалува, тоа резултира со брзи промени на расположението, како што се општо расположение и раздразливост.

Затоа, не треба да биде понизок од 70 милиграми на децилитар (mg / dL).

  1. Се чувствувате уморно помеѓу 12 и 16 часот

Наутро, по долга пауза без храна, резервите на гликоген се ниски и ви треба повеќе енергија за да работите продуктивно.

Штом појадувате, вашето тело почнува да ги разградува масните киселини за да ја произведе потребната енергија.

Ако немате појадок, дури и ако се чувствувате добро наутро, за неколку часа може да се чувствувате многу исцрпено.

Може да се обидете да се фокусирате на работите и да се чувствувате уморни попладне.

  1. Вашиот мозок може да стане поостар

Истражувачите откриле дека наизменичното постење има неколку корисни ефекти. Овој вид диета значи дека поминувате низ периоди на гладување секој ден (обично се состои од 8 часа јадење и 16 часа пост).

Значи, ако го прескокнете појадокот за да ги завршите овие 16 часа, тоа всушност може да биде добро за вашиот мозок, а вашата меморија може да се подобри.

Меѓутоа, ако не е во форма на наизменичен пост, друга студија открила дека прескокнувањето оброци може негативно да влијае на мозочната активност.

  1. Вашиот процес на стареење може да се промени

Можеби е тешко да се поверува, но прескокнувањето појадок може да го врати стареењето.

Ограничувањето на калориите и наизменичното постење може да помогнат во зголемување на хормонот за раст и намалување на нивото на инсулин.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде