Ако сега сте се вакцинирале со „Фајзер“, на есен би требало да се вакцинирате со „АстраЗенека“ бидејќи новото истражување ја докажува ефикасноста на коктел вакцините.

Државите од Европа ќе развијат стратегија за разликување на првата вакцинација, од втората ревакцинација која треба да се случи на есен.

Сите здравствени работници во Германија ќе бидат вакцинирани со АстраЗенека, затоа што ја оставаат вакцината Фајзер и Бионтех за стари лица.

Вакцинирајќи се со АстраЗенека лекарите на личен пример имаат намера да ја докажат довербата и безбедноста во оваа вакцина.

Согласно СЗО потребно е да има што поголема разновидност во вакцините кои се достапни за населението, бидејќи секоја вакцина се препорачува за различна популација.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде