Американски експерти објавија упатства во кои се наведува дека постојат три главни типа на храна на кои сите треба да се фокусираат за да имаат хранлив и здрав оброк секој ден.

Здрави видови храна

Житарки

Исхраната мора да содржи и јаглехидрати, а житарките се полни со нив!

Покрај тоа, житарките се богати со растителни влакна, што ќе направи да се чувствувате сити подолго.

Во вашата исхрана можете да вклучите темен ориз, пуканки, овесни снегулки и тестенини од цело зрно.

Млечни производи

Тие се дополнителни извори на протеини и маснотии, и треба да се консумираат умерено.

Најдобрите млечни производи вклучуваат млеко, јогурт, кефир, сирење и млеко од соја.

Зеленчук

Може да биде дел од вашиот додаток за ручек, без да трошите премногу калории.

Постојат пет различни групи зеленчук: Темнозелениот зеленчук е брокула, зелка, спанаќ, црвен и портокалов зеленчук моркови, црвени пиперки, домати.

Мешунките вклучуваат грав од грашок, грашок, леќа и скробен зеленчук вклучуваат бел компир, пченка, зелен грашок и последно, печурки, тиква, зелена салата, авокадо.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Не наследуваме само физички особини, еве што се наследуваме:
Следната статијаНајчести грешки кои мажите ги прават, кога жената ќе бара развод!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде