Познатиот ирски драмски писател Џорџ Бернард Шо во своите дела остави бројни упатства за посреќен, поедноставен, поубав и полесен живот.

Иако честопати користи цинизам, тој е сурово искрен и открива што го спречува човекот да биде најдобрата верзија на себе. Смета дека најважно е да ги средиме работите во душата за да бидеме среќни.

Среќа е кога се е во хармонија со вас, кога сте во хармонија со себе и сте среќни со се што ве опкружува. Џорџ Бернард Шо има изрека која зборува точно за тоа како да се постигне душевен мир.

-Најважно е да ги средите работите во вашата душа. Важно е да го следите правилото на три„ не “: не се жалете, не се обвинувајте и не се правдајте.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Кој апарат за мерење на притисок е подобар: Со пумпица или дигитален?
Следната статијаХаос на Косово: Застрелан Србин со огнено оружје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде