Предности:
  • Детергентот е веќе растворен, така што нема шанси за остатоци и траги
  • Подобро се раствора во поладна вода отколку детергент во прав
  • Може да се користи за третирање на многу дамки на одредено место
  • Капакот овозможува лесно мерење
  • Добро делува на дамки од масло и маснотии
Против:
  • Може да биде многу неуредно да се ракува со течен детергент
  • Често е тежок и гломазен
  • Создава повеќе пластичен отпад за животната средина, направен е од многу густа пластика
  • Брзо се истура, зголемувајќи ги шансите за предозирање со детергентот

Доколку сакате да перете многу алишта во ладна вода, ова е детергентот за вас. Течниот детергент лесно се прска на температури на ладна вода, така што лицето кое сака да користи само ладна вода, обично за да заштеди енергија, има поголема веројатност да користи течен детергент.

Кој е најдобриот начин да го користите?

Мерете внимателно: Премногу детергент со текот на времето може да доведе до акумулација во машината за перење, што може да доведе до мирис. Капакот го олеснува одредувањето на количината на детергент што треба да се користи.

Користете го за лекување на дамки: Исплакнете ја дамката со ладна вода за да го отстраните вишокот, а потоа истурете ја облеката доволно детергент за да ја покрие дамката. Користете четка за заби со меки влакна за да му помогнете на детергентот да навлезе во влакната на вашата облека или нежно тријте ја крпата и потоа измијте се како и обично.

Користете детергент со високи перформанси за машини со висока ефикасност: Ако имате машина за перење со висока ефикасност, задолжително користете течен детергент дизајниран за такви машини за перење. Да се ​​најде таков детергент е лесно: само побарајте го симболот „вклучено“ на пакувањето.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Дали и насилството на виртуелните мрежи е само виртуелно?
Следната статијаНаредните парламентарни избори ќе одржат во 2024 година

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде