дома животен стил Постпородилна депресија е присутна и кај татковците

Постпородилна депресија е присутна и кај татковците

Истражувањата покажуваат дека постпородилна депресија е присутна и кај татковците иако тие не раѓаат

128
0

Иако татковците не раѓаат, истражувањата покажуваат дека 10 проценти од нив страдаат од постпартална депресија поврзана со хормони, пренесува порталот Нова.рс.

  • Нивото на тестостерон започнува да опаѓа, а нивото на естроген и пролактин се зголемува, што резултира со промена на расположението, особено ако и мајката минува низ депресија, стои на веб-страницата за психолошко советување во Сана.

Симптомите се скоро исти како кај постпартална депресија кај жени и таканаречени „бебешки блуз“.

Најзабележителни знаци се промени во расположението и губење интерес, проблеми со спиење, апетит, чувство на беспомошност, безволност, а во поекстремни случаи постои и мисла за смрт или самоубиство.

  • Раѓањето и првите денови на бебето во семејството обично се претставени како идиличен, среќен настан во кој сите едноставно уживаат, вели д-р Марина Виденовиќ, соработник за истражување на Институтот за психологија.

Според неа, иако причините за среќа се неспорни, овој настан, како и сите оние кои предизвикуваат силни чувства и носат промени, a се и извор на стрес за двајцата родители.

  • Брачна двојка влегува во нова улога што ја менува претходната структура и треба да им се даде време да се навикнат. Има несоница, замор поради грижа за бебето, големи очекувања од околината, расположение на сопружниците, посочува д-р Виденовиќ.

Тој додава дека бебето не е среќно и задоволно дете кое ги сака своите родители бесконечно веднаш по раѓањето, ниту пак родителите треба да бидат во љубов со своето дете веднаш по раѓањето, бидејќи за љубовта е потребно време. Ова се само некои од вообичаените извори на стрес.

Таа исто така наведува дека проблемот е што во нашето опкружување, табу-тема е да се зборува за негативни чувства за време на периодот на влегување во родителска улога.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде