Грижата за нашето здравје по Божиќ нè принудува да носиме премногу радикални одлуки и да си поставиме нереални цели. Секако никој од нас нема да го преживее целиот јануари на целер и вода, ниту веројатно ќе престанеме да трошиме јаглени хидрати засекогаш.

Сепак, дефинитивно треба малку да ја згазиме топката и да ги смениме навиките што ги стекнуваме за време на празниците. Со лесни вежби што дефинитивно ги препорачуваат сите нутриционисти, можеби најлесниот начин да изгубите тежина и да се вратите на старата тежина е воведување нов начин на исхрана.

Диетата 5: 2 се здоби со голема популарност во последниве години не само поради нејзината ефикасност, но, што е најважно, поради нејзината достапност. Ова е затоа што диетата не бара учење нови рецепти или секогаш подготвување на истите јадења на вода и спанаќ. Таа се здоби со популарност затоа што повеќето денови од неделата можете да јадете што сакате, доколку имате два дена со многу низок внес на калории. Потребно е да јадете „нормална“ количина храна за пет дена (2500 kcal за мажи, 2000 kcal за жени), заедно со 25 просечни дози на овие два „диетални“ дена (600 kcal за мажи и 500 kcal за жени).

Медитеранската диета не е онаа што трае една недела и ветува дека ќе исфрли два килограми дневно. Таа треба да биде начин на живот. Оваа диета фаворизира свежо овошје и зеленчук, тестенини и леб од цели зрна, па дури и црвено вино (секако во умерени количини). Клучно е да се замени црвеното месо со риба и живина, путер за добри масти како што е маслиновото масло, додека се избегнуваат масни сирења или се префрлаат на млечни производи со малку маснотии.

Веројатно најпознатиот стил на јадење за кој се зборува во последно време и го промовираат многу познати личности е веганската диета. Отпрвин, тоа може да изгледа крајно ограничувачко поради целосниот пропуст на производи од животинско потекло – месо, но и јајца и сè што содржи млеко. Но, последниве години се забележува силен бум во веганската индустрија и тој продолжува да расте рапидно.

Вегански верзии на сирења, месо и млеко кои всушност имаат добар вкус, па затоа се повеќе се користат од не-вегетаријанци, исто така, доколку се достапни, така што нема да треба да чувствувате дека ништо не ви недостасува. Од друга страна, постојат докази дека елиминирањето на млечните производи и црвеното месо од вашата исхрана има голем број позитивни здравствени ефекти. Ако одлучите за оваа диета, не заборавајте да земете додаток Б12 и прво консултирајте се со вашиот лекар.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Најголем број од Србите ќе се вакцинираат со руска и кинеска вакцина
Следната статијаМоето искуство со коронавирусот од прво лице еднина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде