Земете го растението! Некои растенија го прочистуваат воздухот и ги отстрануваат токсините, додека други помагаат да се опуштите и полесно да заспиете. Еве некои од најдобрите растенија за вашата спална соба.
Бршлен

Веројатно сте навикнати да го гледате надвор, како се качува по ѕидови, но ова растение е одлично за спалната соба.

Ги отстранува токсините од воздухот, а единствената мана е што е отровен, па затоа не е најдобар избор доколку имате домашни миленици.

Јасмин

Елегантниот јасмин ќе ја исполни вашата соба со дискретен, пријатен мирис кој има релаксирачки ефект и ви помага да заспиете.

Според едно истражување, јасминот го подобрува расположението и ви помага да спиете поефикасно.

Алое вера

Ги отстранува токсините од воздухот и ослободува кислород во текот на ноќта, што го прави идеален за спалната соба.

Потос

Веќе пишувавме за тоа колку потосот е вреден кога станува збор за отстранување на токсините и штетното зрачење. Расте и во услови на намалена светлина.

Недостаток му е што е отровен за кучињата и мачките, но затоа, ако имате аквариум во вашата спална соба, можете да го оставите да расте надвор од водата бидејќи одлично ја чисти водата бидејќи апсорбира нитрати.

Гарденија

Студијата на Универзитетот Кансаи открива дека кроцетинот, супстанца која се наоѓа во гарденијата, може да ви помогне полесно да заспиете.

Неговиот дискретен мирис е и релаксирачки, па затоа е идеален за спалната соба.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Аргентински суд за прв пат додели заедничко старателство над две кучиња при развод
Следната статијаУтрово почувствуван земјотрес со епицентар во Скопје

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде