Јачменот содржи голема количина на растителни влакна, кои не можат да се растворат во вода, така што тие придонесуваат за регулирање на лошиот холестерол во крвта и решаваат кардиоваскуларни проблеми.

Пивото придонесуваат за подобра циркулација и прочистување на крвните садови.

Покрај тоа, јачменската вода го штити срцето со спречување на атеросклероза.

Исто така, се покажа дека водата од јачмен е ефикасна во процесот на здраво слабеење.

Содржи многу растителни влакна и ќе ве држи сити долго време. Овој пијалок исто така го забрзува метаболизмот на мастите.

За да го забрзате слабеењето, пијте 3 чаши пиво на ден.

Бидејќи има алкална природа и е богата со растителни влакна, јачменската вода е одлична за здравјето на дигестивниот систем и помага при запек, хемороиди и гастритис.

Јачменската вода се препорачува и за луѓе кои страдаат од дијабетес, бидејќи помага во стабилизирање на нивото на гликоза во крвта.

Исто така, јачменот го намалува ризикот од дебелина и со тоа влијае превентивно на појавата на дијабетес тип 2.

Пивото помага да се исфрлат токсините од телото и на тој начин ја одржува кожата здрава и сјајна.

Покрај тоа, јачменот содржи состојка азелаик, која е ефикасна против акните и го намалува воспалението.

 

ИЗВОРАло
претходниот член,Отпорноста на антибиотици е се поголем глобален проблем
Следната статијаКако да препознаете дали сака да ве има, или навистина ве сака

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде