Отпорноста на антибиотици расте во сенката на пандемијата, предизвикувајќи сè поголем број приеми во болница и смртни случаи.

Антимикробна резистенција, чија најсериозна форма е отпорност на антибиотици, предизвика повеќе од 90.000 приеми во болница во Англија во 2019/20. година – зголемување од скоро четири проценти во однос на претходната година.

Низ цела Европа, луѓето умираат од антибиотици

Најмалку 33 000 луѓе годишно умираат од резистенција на антибиотици, здравствените експерти веруваат дека 10 милиони луѓе ширум светот би можеле да умрат годишно до 2050 година.

Дам Сали, поранешен главен медицински советник на владата на Велика Британија, а сега специјален пратеник во Велика Британија за антимикробна резистенција, рече дека секој агол на нашиот здравствен систем зависи од антибиотици.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Колку време во просек го преболуваме раскинувањето и разводот
Следната статијаПиво наместо лекови за смирување, мит или вистина?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде