Многумина едноставно ја познаваат како „сопруга на познатиот романсиер Ф. Скот Фицџералд“, но Зелда Фицџералд беше посебна по многу што.

Икона од дваесеттите години од минатиот век и една од најрелевантните фигури на таканаречената џез-доба, таа беше една од првите американски флапери.

Флаперките беа генерација на млади жени кои им се спротивставуваа на нормите и покажаа очигледна непочитување на она што во тоа време се сметаше за „прифатливо однесување“.

Тие не носеле корсети, носеле здолништа до колена (скандал во тие години), ја сечеле косата на боб, слушале џез и пиеле алкохол во јавноста.

Сепак, пред сè, Зелда била уметник. Таа била танчерка, сликарка и што е најважно, писателка.

Она што многу луѓе не го знаат – можеби затоа што историјата се потруди да ја скрие вистината – е дека Ф. Скот Фицџералд и должи на Зелда голем дел од својот успех како писател.

Не само што ја користеше како своја муза, туку и бескрупулозно ги крадеше нејзините идеи и пишување.

Zelda Fitzgerald: The Writer Who Was Plagiarized and Silenced by Her Husband, F. Scott Fitzgerald 13

 

ИЗВОРDosmestika
претходниот член,Кожата е најдобар показател дека вашето тело е дехидрирано!
Следната статијаНема потреба да ги менувате целосно навиките да изгубите тежина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде