Затегнете ја кожата на вашите раце. Кожата со нормална еластичност брзо ќе се врати во својата нормална положба кога ќе се ослободи.

Лесната дехидратација предизвикува бавно враќање на кожата во нормална положба.

Со други зборови – време е за течност.

Сепак, постојат подобри индикатори дека на телото му треба вода.

-Дехидрираност се прикажува и со физички симптоми како летаргија, главоболка или сува уста, вели германскиот дерматолог д-р Кристоф Лајбах, пишува Zadovoljna.hr.

Причината, објаснува тој, е тоа што кожата не реагира веднаш на недостаток на течност.

Бидејќи сум дерматолог, секако можам да видам дека на кожата и недостасува вообичаен сјај и влага, вели дерматологот, додавајќи дека за лаик е тешко да се процени.

Во жешките денови, советува Лајбах, треба да пиете повеќе од предложениот минимум литар и половина вода на ден.

Тешко дека можете да пиете премногу, забележува тој.

Водата е исто така неговиот омилен начин за ладење.

Тој препорачува вода од чешма да помине преку дланките и подлактиците, бидејќи тоа е најприроден начин за ладење.

Ако сте надвор за време на сончеви и топли денови, Лајбах вели дека најдобро е да бидете во сенка од 11 до 16 часот.

Изложеноста на сонце пред и потоа ќе му помогне на телото да произведе доволна количина на витамин Д и да го зголеми нивото на „хормони на среќата“, забележува тој.

Крем за сончање нема да спречи производство на витамин Д, но ќе го зачува вашето здравје.

Затоа, заштитата од сонце е клучна и задолжителна.

ИЗВОРАло
претходниот член,Заедничка медитација чекор до поголемо зближување на партнерите!
Следната статијаПисателката која беше плагирана и замолчувана од својот сопруг!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде