Рецептите за финансиски успех често се третираат како неразбирливи тајни за оние кои не знаат како да заработат пари.

Некои татковци го знаат ова подобро од другите, но почесто тие не поседуваат такво знаење за да им го пренесат на своите потомци, затоа што и самите тие им го ускратија тоа.

Иако вашите родители имаа краткорочни финансиски проблеми, за многумина, сеќавањето на тешко детство останува врежано длабоко во нивната меморија.

Ви пренесуваме 5 навики на возрасно лице во сиромашно семејство:

  • Постојана грижа за храна или нездрав однос кон храната

Луѓето кои немале храна во изобилство, во зрелоста ќе страдаат или од дебелина или од фобија дека никогаш нема да имаат доволно храна.

Таквите луѓе обично јадат сe од чинија (бидејќи во мозокот им е врежан фактот дека можеби нема да имаат што да јадат утре) или ги јадат остатоците од ручекот во следните неколку дена. Ништо не се фрла.

  • Одложување на „големо“ купување

Луѓето кои се бореле со лоша финансиска состојба или пораснале во такво семејство го користат правилото за „одложено купување“.

Ова значи дека е потребно многу време да се купи дури и потребниот апарат за дома или нешто што бара поголема сума пари.

  • Ирационален страв од губење работа

Само луѓето кои пораснале во семејство кое било на работ на сиромаштија го имаат овој страв.

Во такви семејства, се подразбира дека губењето работа значи и дека нема да преживеете без приход.

Затоа луѓето се подготвени да работат за „фирмата“ и да трпат сe и сешто, само за да не останат без приход.

  • Начинот на кој ги држите вашите работи

Луѓето израснати во сиромашни семејства ги држат своите работи како шолји за кафе, торби, преносни компјутери, телефони и сл.

Со целата тупаница, многу блиску до нив, како некој да им го одзема она што им припаѓа.

Продавачите и менаџерите, врз основа на говорот на телото, можат да заклучат во какво семејство сте израснале.

  • Веруваат во чуда

Луѓето кои пораснале во сиромашно семејство веруваат дека можат да победат во игри на среќа.

Така тие се надеваат, се молат и често играат лото и слични игри. Оние што пораснале во побогати семејства немаат таков став кон чудата.

ИЗВОРАло
претходниот член,Мажите кои земале ивермектин против ковид имаа опасност врз плодност
Следната статијаКако апостол Павле ја објаснува потребата жените да носат шамии во црква?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде