Пченкарно брашно е извор на ниацин, тиамин, рибофлавин, пантотенска киселина, фолати и витамини Б6, Е и К.

Содржи влакна, каротеноиди, 18 аминокиселини и есенцијални минерали како цинк, железо, магнезиум, фосфор, калиум, бакар, манган и селен.

 Пченкарно брашно како лек

  • Го намалува високиот крвен притисок
  • Го намалува холестеролот против тврда столица и хемороиди
  • Спречува рак на дебелото црево има антиоксидантна активност и спречува развој на многу болести, вклучувајќи кардиоваскуларни и дијабетес го зајакнува имунолошкиот систем промовира губење на тежината добро е за нега на кожата

Пченкарно брашно за слабеење

Кога јадете пченкарно брашно, во каква било форма, тоа ги „исполнува“ цревата благодарение на неговите влакна кои апсорбираат вода и отекуваат во вашиот дигестивен тракт.

Чаша жолто пченкарно брашно содржи 8,5 g влакна, што е 34% од дневниот внес на влакна за жени и 22% за мажите.

Покрај фактот дека влакната имаат бројни здравствени придобивки, тие исто така го поттикнуваат слабеењето, бидејќи нивниот внес го регулира варењето на храната.

Покрај тоа, пченкарно брашно содржи малку калории и го забрзува метаболизмот, што секако поттикнува губење на вишокот килограми.

Значи, пченкарно брашно за слабеење дава одлични резултати!

Можете да користите диетален леб од пченкарно брашно или уште подобро, палента во вашата исхрана.

Пченкарно брашно за бебиња

Кога почнувате постепено да воведувате храна за вашето бебе, една од најдобрите и најздравите намирници е дефинитивно пченкарно брашно!

Секоја мајка обично се прашува што е добро за бебето, кога полека преминува од доење во храна.

Пченкарно брашно за бебиња е одлична храна, бидејќи е полна со хранливи и корисни хранливи материи, а освен тоа, не содржи глутен, па затоа е идеална храна за да започнете со дополнување на бебињата.

Можете да подготвите различни каши со пченкарно брашно за вашето бебе, со додавање на зеленчук, банани и друга корисна храна.

Пченкарно брашно за лице

Ако сакате да го исчистите лицето и да му обезбедите квалитетна природна нега, обидете се да лупете со пченкарно брашно!

Пченкарно брашно за лице е одличен производ за природна нега, благодарение на неговиот богат нутриционистички состав.

Житарките од пченкарно брашно се одличен и нежен абразив, па можете да користите маска со пченкарно брашно за чистење на лицето и против црни точки.

Постојат неколку рецепти за тоа како да подготвите маска направена од пченкарно брашно за лупење на лицето, во секој случај, можете да го додадете она што го имате при рака: млеко, јогурт, мед …

Маската направена од пченкарно брашно и млеко е стар народен рецепт за лупење на лицето и закрепнување на уморна кожа.

Обидете се и проверете дали пченкарно брашно за лице прави чуда!

ИЗВОРНовости
претходниот член,Лидерите се договорија, но одложување на пописот не е извесно!
Следната статијаАко имате проблем со прејадување, применете ги овие тактики пред да почнете со јадење!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде