За да избегнете прејадување, треба да го започнете оброкот со овесна каша, вели рускиот нутриционист Алексеј Ковалков.

Овесните каши се одлични затоа што даваат чувство на ситост.

Според Ковалков, ќе избегнете прејадување ако јадете каша направена од неколку видови на снегулки и малку вода пред јадење.

Секако, се препорачува луѓето кои се склони кон огромно внесување храна и имаат зголемен апетит, да се консултираат со лекар кој ќе најде индивидуален пристап кон решавање на овој проблем.

Зошто се прејадуваме?

Дури и едноставно набудување на подготовката на храната може да доведе до прејадување, откриле научници од Универзитетот во Сари.

Тие спроведоа експеримент врз 80 жени. Некои активно готвеа храна, други учествуваа во пасивно готвење гледајќи видеа.

Се покажа дека учесниците што го гледале видеото јаделе 14 проценти повеќе од оние што готвеле.

Овие резултати се во согласност со студиите кои покажаа дека сликите со храна, телевизиските реклами и кулинарските емисии можат да доведат до прејадување.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Рецепти: Пченкарното брашно прави чудо од вашиот организам, може да се користи и за козметика!
Следната статијаЗошто Нов Зеланд имаше највисока стапка на самоубиства во 2019 година и каква врска со тоа има владеењето на Јасинда Ардерн?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде