Бананите биле одгледувани уште пред 4000 години кога за првпат биле споменати во Малезија.

Оттаму, во 15 век, тие се рашириле низ целиот свет.

Најголеми производители на банани се: Костарика, Мексико, Еквадор и Бразил.

Една банана во просек тежи околу 100 грама и е долга околу 16 см.

Содржината во кората се јаде, која има беж боја, додека кората е жолта.

Зелените банани можат да бидат гумени. Сепак, не сите банани се нужно жолти, бидејќи има многу видови.

Зрели исушени банани може да се користат и за правење брашно.

За време на производството на брашно, останува карактеристичниот вкус на бананата.

Брашното од банана најчесто се користи во прехранбената индустрија. Тоа не е само хранливо овошје.

Добитокот и добиточната храна се произведуваат од дрвја банана, кора и лисја.

Позелените банани се побогати со скроб, додека позрелите се побогати со шеќер.

Влијание врз здравјето

Бананите се богати со калиум. Калиумот е многу важен минерал кој го регулира крвниот притисок, ја регулира работата на срцето, крвните клетки и работата на нервите и мускулите.

Истражувањата покажаа дека јадењето храна богата со калиум, магнезиум и растителни влакна во голема мера ја намалува можноста од срцев удар.

Бидејќи тие многу ретко предизвикуваат алергии и се одличен извор на енергија, тие се исклучително погодни за мали деца и спортисти.

Зрелите банани имаат корисен ефект врз работата на желудникот и помагаат во обновувањето на заштитната слуз во овој орган.

Добро познатата бактерија Helicobacteria Pylori не толерира соединенија произведени од варењето на бананите.

Бананите се исто така одличен извор на пектин и растворливи влакна и затоа се исклучително добри за регулирање на работата на цревата.

Бананите помагаат во апсорпција на калциум и затоа се исклучително погодни за диета на луѓе со остеопороза.

ИЗВОРТаблица калорија
претходниот член,Кои карактеристики ги има „добар човек“ и како да ги препознаете
Следната статијаТест: Проверете дали имате ризик од мозочен удар?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде