Плетењето е практика на медитација и концентрација, хоби што преокупира милиони жени ширум светот. Неврологијата го препозна плетењето за новата јога, бидејќи има толку силен ефект врз љубителите на неа. Јога за мозокот…

За време на една студија, во која учествуваа повеќе од 4.000 плетачи од целиот свет, се докажа дека за време на плетењето, многу често се јавува состојба на среќа.

Опуштање, ослободување од стрес, самореализација, станете достапни за луѓето кои се занимаваат со ова хоби.

Ако плетете барем 3 пати неделно, вашето ниво на вознемиреност и стрес е значително намалено…

Имено, ако плетете барем 3 пати неделно, вашето ниво на вознемиреност и стрес е значително намалено.

Има неверојатно влијание врз емоционалната сфера, ја смирува и придонесува за долгоочекуваното чувство за рамнотежа.

Исто така, ќе почувствувате позитивни промени во различни области од животот:

1. Се подобрува менталната состојба. Со решавање на психички проблеми, вашите духовни ресурси ќе се зголемат.

2. Вниманието и концентрацијата ќе станат ваши постојани придружници.

3. Развојот на фини моторни вештини ќе ви овозможи да правите домашни работи за кои претходно немавте волја.

4. Креативноста ќе се развие и ќе ве воодушеви со неочекувани манифестации.

5. Самопочитта ќе достигне ново ниво, чувство на остварување за добро завршена работа и доверба во вашите силни страни, ќе придонесе за вашата самодоверба.

6. Лесен начин за развој на трпеливост и истрајност. Ништо нема да ве исфрли од рамнотежа!

7. Меморијата ќе се подобри и мозокот ќе работи многу побрзо.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Секој петти вид на птици во Европа е загрозен или пред изумирање!
Следната статијаЗнаеме дека е за барање на помош, но што всушност значи „СОС“?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде