Иако во повеќето случаи болеста се чини дека е полесна кај мали деца, важно е родителите да го разберат тоа децата можат да бидат заразени со САРС-Ков-2, корона вирусот што предизвикува Ковид-19 и може да се пренесе на други.

Во ретки случаи, децата можат сериозно да се разболат од Ковид-19, но има и смртни случаи. Затоа, важно е да се преземат мерки на претпазливост и да се спречи инфекција кај деца, како и кај возрасни.

Арон Милестон, доктор по медицина и експерт за заразни болести во Центарот за деца Џон Хопкинс, истражувачки медицински центар, тврди дека бебињата и децата можат да бидат безбедни, но исто така предупредува на кои аспекти на превенција мора да ги потенцираме за да бидат заштитени.

Може ли новороденчињата да добијат Ковид-19?

Се чини дека жените заразени со корона вирус во многу ретки случаи можат да ја пренесат болеста на своето бебе.

Меѓутоа, од друга страна, доенчињата исто така можат да се заразат наскоро по раѓањето. Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), повеќето новороденчиња кои имаат позитивен тест за корона вирус имаат благи симптоми или воопшто немаат симптоми и се опоравуваат, но се случиле сериозни случаи.

Затоа, бремените жени треба да преземат дополнителни мерки на претпазливост за да се избегне корона вирусот.

ИЗВОРМагазин Новости
претходниот член,Љубов во време невреме
Следната статијаПретежно сончево и студено време

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде