Симптоми на многу болести може да се забележат на нозете и да дејствуваат безопасно.

Така, отекувањето на стапалата или глуждовите може да предупреди на заболување на црниот дроб или бубрезите, додека испуканата кожа на петиците укажува на недостаток на витамини.

1. Оток

Најчесто тоа е сигнал за едем, односно задржување на течности.

Долго седење или стоење спречува телото да ја врати течноста на своето место затоа што мускулите не се активни.

Подигнувањето на нозете е ефикасно затоа што му помага на телото да ја врати течноста, и ако ова е вообичаен проблем за вас, чевлите мора да бидат соодветни, да не носат тесни хулахопки или чорапи, како и премногу крути и тесни чевли.

Оток може да биде знак на згрутчување на крвта, дијабетес или болести на срцето, бубрезите и црниот дроб.

2. Студени нозе

Ако нозете често ви се ладни, обидете се да ги масирате, да носите потопли чорапи, чевли што подобро ја задржуваат топлината и да избегнувате кофеин. Л

адните стапала можат да бидат сигнал за слаба циркулација, анемија, дијабетес или дури и слаба активност на тироидната жлезда.

3. Тврда кожа или плускавци

Проблемот што ги „погодува“ и мажите и жените е предизвикан од носење несоодветна обувка.

Носете соодветни обувки, пијте доволно вода и користете камен од пета, а потоа и хидратантна крема.

Овој проблем често го доживуваат луѓе кои се дебели или имаат дијабетес, но исто така и оние кои имаат проблем со грбот затоа што им е нарушен балансот, поради што одредени делови од стапалото претрпуваат поголем притисок.

Сува кожа влијае на луѓето кои не добиваат доволно витамини.

4. Габични инфекции

Во стапалата има околу 250.000 ситни жлезди кои лачат пот, поради што тие се многу соодветно место за развој на инфекции.

Луѓето кои имаат зголемено потење поради здравствената состојба се изложени на поголем ризик.

Тоа се проблеми како што се дијабетес, гастритис, менопауза, стрес, кардиоваскуларни нарушувања, па дури и слаба активност на тироидната жлезда.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде