Американската работна група за животна средина (EWG) од 2004 година секоја година составува список познат како „Валкани 12“.

Ова е список на дванаесет видови овошје и зеленчук во кои беше откриено најголемо количество пестициди таа година.

Список на „највалкани“

Јагодите повторно се најдоа на нечесно прво место. По нив следи спанаќ, а третото место го зазема кељот.

Следно на списокот се различни овошја – нектарини, јаболка, грозје, цреши, праски и круши.

Првите дванаесет се заокружуваат со црвени пиперки, целер и домати.

Паралелно со списокот на највалкани, EWG подготви список на 15 најбезбедни и „најчисти“ намирници за потрошувачите во дадена година.

Најновата листа ги вклучува следниве видови овошје и зеленчук: слатка пченка, кромид, грашок, модар патлиџан, аспарагус, брокула, зелка, карфиол, печурки, ананас, папаја, киви, мед и дињи и авокадо.

Најмалку пестициди биле пронајдени во авокадо и пченкарен шеќер (пестицидите содржеле помалку од 2 проценти од сите примероци).

Не се откриени остатоци од пестициди во околу 70 проценти од храната на списокот „чисти 15“, а повеќе од два различни типа на пестициди се пронајдени во само 8 проценти од храната во оваа група.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде