Среќата е како да одите во теретана. Треба да тренирате секој ден, не се препорачува да го оставате настрана долго време, и колку повеќе вежбате, толку подобро.

Да се ​​биде среќен и да се чувствувате продуктивно значи самореализација, постигнување на целите на човечкото суштество.

Тоа е состојба на големо духовно и физичко задоволство. Оваа состојба не зависи од тоа што вашата компанија прави за вас, не зависи од вашиот партнер, од вашите родители.

Тоа зависи од вас, вашите мисли, вашите навики и вашите одлуки.

Ритуалите се одличен начин да создадеме структура за себе, можност да направиме позитивни промени во нашите животи, да создадеме формула за да се чувствуваме подобро и да ги постигнуваме нашите цели.

Тајната е овие ритуали да ги направиме дел од нашата секојдневна рутина. Навики идентификувани во ритуалниот систем на среќни, продуктивни и енергични луѓе:

  1. Тие имаат јасна утринска рутина

Тоа е мноштво активности што ги создавате за себе, пред да започнете со денот.

Активности што ве водат кон одличен ден и кои некако воспоставуваат позитивно размислување.

Хидрирајте го вашето тело, медитирајте, вежбајте, појадувајте здраво, читајте, разговарајте со деца, пијте чај со вашиот партнер.

Сето ова пред социјалните мрежи, телефонските повици …

  1. Создадете дневна рутина

Погледнете како сакате да се чувствувате денес. Определете како сакате да го користите денес, за да имате поголемо влијание врз луѓето со кои ќе имате контакт денес.

Научете како може да се приближите чекор поблиску до целите. Дефинирајте го квалитетот и зачестеноста на мислите што сакате да ги одржувате во текот на денот.

Оваа едноставна практика ни овозможува да бидеме повнимателни во текот на денот, да ги контролираме своите постапки и да ги постигнеме нашите цели.

  1. Физичка активност

Без разлика дали станува збор за утринска рутина или за некое друго време од денот, но правете физичка активност најмалку три пати неделно.

Науката докажува дека вежбањето ги оптимизира мозокот, расположението и способноста за концентрација, што ги оптимизира перформансите.

Околу 78% од луѓето кои се сметаат себеси за исклучително среќни, се бават со физичка активност најмалку три пати неделно. Харвард вели дека аеробните вежби се клучни за мозокот, исто како и за срцето.

Ја потиснува депресијата и стресот и ја намалува анксиозноста.

  1. Тие избираат добра храна за мозокот: претпочитаат природна, непреработена храна

Здравата исхрана е поврзана со подобра самодоверба и помалку емотивни проблеми и поголема продуктивност.

Без оглед на телесната тежина, здравата исхрана е чин на самопочитување и само -убие.

Она што го јадеме е поврзано со нашето здравје, нивото на енергија, концентрацијата и расположението.

woman walking on pathway during daytime
  1. Тие имаат квалитетни лични односи

Најдолгата студија за среќа на Харвард откри дека здравите врски се најконзистентен предиктор за среќна личност.

Исто така беше утврдено дека имаме неколку блиски односи кои ни помагаат да живееме подолго и подобро.

Значи, врските во нашите животи го прават животот вреден за живеење.

  1. Зафатени се, но не брзаат

Истражувањата покажуваат дека ако постојано брзате, ќе се чувствувате истоштено. Најдобро е кога живеете продуктивен живот, но со пријатно темпо.

Проширете ја вашата зона на удобност, но не толку многу за да се чувствувате презаситени. Најдобриот совет тука е да кажете „не“ на оние работи за кои не сте возбудени.

  1. Прави редовни паузи

Иако се страствени во својата работа, тие ги почитуваат распоредот и излегуваат и го расчистуваат својот ум во текот на денот со оддалечување од екранот во одредено време.

  1. Обучете го вашиот ум

Тие медитираат, се заблагодаруваат, обрнуваат внимание на своите мисли.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде